Nikt nie lubi się stresować, ale niestety w życiu nie brakuje czynników, które wyzwalają negatywne emocje. Stres powoduje napięcie całego ciała, wpływa niekorzystnie na procesy myślowe. Borykają się z nim już nawet małe dzieci, dlatego zawsze warto mieć w pogotowiu zabawkę antystresową. Wygląda niepozornie, ale rzeczywiście pomaga się odstresować, jej używanie niesie ze sobą szereg innych korzyści. Kluczową kwestią jest to, aby dziecko nauczyło się tego, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach. Jeśli nie ma być sfrustrowane ani wyładowywać na innych swojego napięcia, to warto wręczyć mu gadżet antystresowy.
Problematyczny stres – jak sobie z nim radzić?
Stres może być oczywiście pozytywny, pobudzający, motywujący do działania. Niestety najczęściej ma on negatywny wydźwięk. Dzieci nierzadko mają problemy z radzeniem sobie z silnymi emocjami i nie wiedzą, jak rozładować napięcie. Bardzo je to frustruje, co tylko nasila problem. Ciekawym rozwiązaniem będą zabawki antystresowe (przykładowo), które mogą w dużym stopniu pomóc uprawiać się z uczuciem lęku czy niepokoju, rozładować złość. Sytuacji stresowych nie brakuje zarówno w szkole, jak i w domu. Nawet dorośli mają problemy z wyrażaniem emocji, relaksowaniem się, dlatego dla dziecka jest to jeszcze trudniejsze. Brakuje mu doświadczenia życiowego, ale stres niestety zabija kreatywność, utrudnia koncentrację i logiczne myślenie.
Rozemocjonowane dziecko może próbować swoim negatywnym zachowaniem wyładować złość na innych, na czym mocno cierpią relacje międzyludzkie. Akcesoria antystresowe obniżają napięcie, dzieci mogą mieć je zawsze pod ręką, gdy tylko znajdą się w stresującej dla nich sytuacji. Są niewielkich wymiarów, dlatego można trzymać je w piórniku, plecaku czy nawet w kieszeni. Korzystanie z nich nie tylko pomaga zniwelować napięcie emocjonalne, ale też poprawić nastrój, wzmocnić mięśnie w dłoniach/palcach. Rozwijają one szereg innych umiejętności. Mogą mieć postać piłeczki, masy plastycznej, gniotków, kostki Rubika. Warto kupić zabawki, które będą antystresowe i jednocześnie sensoryczne, progresywne.